Europacup 2019

Schedule Eröffnungsfeieer / opening ceremony

2019 05 ec zeitplan
18:00

Beginn der Moderation

18:05 18:20 18:35 18:38 18:45 19:00 19:45

Schedule games 24th & 25th may

LIVE-TICKER (liveticker.rockets-essen.de)

  • Group A

    :
    Red Dragons Altenberg

    SHC Rockets Essen

    🕒 24th May, 19:45

  • Group B

    :
    ISV Tigers Stegersbach

    Düsseldorf Rams

    🕒 25th May, 8:00

  • Group A

    :
    IH Biel-Bienne

    Samurai Iserlohn

    🕒 25th May, 8:40

  • Group B

    :
    SHC Rossemaison II

    Cardiff Panthers

    🕒 25th May, 9:20

  • Group A

    :
    London Knightz

    SHC Rockets Essen

    🕒 25th May, 10:00

  • Group B

    :
    SHC Courroux Wolfies

    ISV Tigers Stegersbach

    🕒 25th May, 10:40

  • Group A

    :
    IH Biel-Bienne

    Red Dragons Altenberg

    🕒 25th May, 11:20

  • Group B

    :
    Düsseldorf Rams

    SHC Rossemaison II

    🕒 25th May, 12:00

  • Group A

    :
    Samurai Iserlohn

    London Knightz

    🕒 25th May, 12:40

  • Group B

    :
    SHC Courroux Wolfies

    Cardiff Panthers

    🕒 25th May, 13:20

  • Group A

    :
    SHC Rockets Essen

    IH Biel-Bienne

    🕒 25th May, 14:00

  • Group B

    :
    ISV Tigers Stegersbach

    SHC Rossemaison II

    🕒 25th May, 14:40

  • Group A

    :
    Samurai Iserlohn

    Red Dragons Altenberg

    🕒 25th May, 15:20

  • Group B

    :
    Cardiff Panthers

    Düsseldorf Rams

    🕒 25th May, 16:00

  • Group A

    :
    London Knightz

    IH Biel-Bienne

    🕒 25th May, 16:40

  • Group B

    :
    SHC Rossemaison II

    SHC Courroux Wolfies

    🕒 25th May, 17:20

  • Group A

    :
    SHC Rockets Essen

    Samurai Iserlohn

    🕒 25th May, 18:00

  • Group B

    :
    Cardiff Panthers

    ISV Tigers Stegersbach

    🕒 25th May, 18:40

  • Group A

    :
    Red Dragons Altenberg

    London Knightz

    🕒 25th May, 19:20

  • Group B

    :
    Düsseldorf Rams

    SHC Courroux Wolfies

    🕒 25th May, 20:00

  • Place 7-10

    :
    5th Group A

    4th Group B

    🕒 26th May, 08:00

  • Place 7-10

    :
    4th Group A

    5th Group B

    🕒 26th May, 08:45

  • Qualification Semifinal

    :
    2nd Group A

    3rd Group B

    🕒 26th May, 09:30

  • Qualification Semifinal

    :
    3rd Group A

    2nd Group B

    🕒 26th May, 10:35

  • Place 9/10

    :
    Loser Game 21

    Loser Game 22

    🕒 26th May, 11:40

  • Semifinal

    :
    Winner Game 23

    1st Group B

    🕒 26th May, 12:25

  • Semifinal

    :
    Winner Game 24

    1st Group A

    🕒 26th May, 13:30

  • Place 7/8

    :
    Winner Game 21

    Winner Game 22

    🕒 26th May, 14:35

  • Place 7/8

    :
    Loser Game 23

    Loser Game 24

    🕒 26th May, 15:25

  • Place 7/8

    :
    Loser Game 26

    Loser Game 27

    🕒 26th May, 16:15

  • Place 1/2

    :
    Winner Game 26

    Winner Game 27

    🕒 26th May, 17:30

Pictures

Mai 05, 2019

Wohnbau Hockey Arena

in EC2019

by Sergej Heinrich

Wohnbau Hockey Arena

Hier sind wir